پیشگام فرا صنعت

وب سایت رسمی پیشگام فرا صنعت | خانه

•    آمیزه های بسپار
بسپارها در کسب سهم بیشتری از بازار، همواره روند صعودی خود را حفظ کرده ¬اند. این روند صعودی به گونه¬ ای پیش رفته است که فروش جهانی گرمانرم ¬ها در سال 2014 در حدود 320 میلیارد دلار تخمین زده می¬شود که از این میان پلی¬ پروپیلن به تنهایی 26% از سهم بازار را در اختیار دارد.
با وجود تنوع در گونه¬ های (گریدهای) مختلف بسپار، این مواد به تنهایی قادر به تامین خواص مطلوب مهندسی نیستند. به همین جهت طیف وسیعی از افزودنی¬ ها با آنها ترکیب می شوند. یکی از افزودنی¬ های اصلی در آمیزه ¬های بسپار، پرکننده ¬های معدنی هستند. این مواد معدنی امکان دستیابی به کاهش قیمت، خواص مکانیکی و حرارتی مطلوب را فراهم می¬کنند. در مقاله پیش¬رو سعی شده تا پرکننده ¬های معدنی پر مصرف در صنعت آمیزه ¬سازی، به طور کلی مورد بررسی و مقایسه قرار گیرند.
کربنات کلسیم کربنات کلسیم یا CaCO3 یک ماده معدنی استثنایی است که بیش از 4 % از پوسته ¬ی زمین را تشکیل می ¬دهد. این ماده یکی از پرکننده ¬های معدنی پر مصرف در صنعت است. کاربرد کربنات¬ کلسیم در صنایع مختلف، به خلوص و اندازه ذرات آن بستگی دارد. این محصول دارای رنگ شیری روشن بوده و در حضور اسید هیدروکلریک رقیق با آن واکنش می¬دهد.
•    کربنات کلسیم پوشش¬دار
با توجه به اینکه قطبیت کربنات کلسیم و بسپارها متفاوت است، در نتیجه سازگاری این دو ماده با هم کم است.  وقتی سازگاری کم باشد بسپار مذاب نمی¬ تواند کربنات کلسیم را به طور کامل تر کند، در نتیجه کلوخه¬ های خیلی ریز تشکیل شده و همین مساله در یک محصول نقطه ضعف محسوب می¬شود. با اصلاح سطح کربنات کلسیم و پوشش ¬دهی آن، عمل ترشدگی (Wetting) در مذاب بسپاری به خوبی انجام می¬شود. كربنات‌كلسيم پوشش‌دار (Coated Calcium Carbonate) همان كربنات‌كلسيم است كه با لايه‌ نازكی از اسيد استئاريك (كه از نوع اسيدهاي چرب مي‌باشد) پوشش -دهی شده است. اسید استئاریک ماده ¬ای موم مانند و جزء خانواده اسیدهای چرب است. اصلاح سطح کربنات کلسیم معمولا توسط 0.5-1.5% اسید استئاریک صورت می ¬پذیرد.
چالش اصلی، اتصال و چسباندن اسید استئاریک به سطح پرکننده است که به این ترتیب اتصالات ضعیف فیزیکی به حداقل می¬رسد و موجب بهبود خواص می¬شود. از مزیت¬های بارز پرکننده ¬های پوشش¬دار، می¬توان به بهبود انتقال تنش، کاهش چشم¬گیر جذب روغن، کاهش تجمع ذرات، آب-گریزی و … اشاره کرد. در مقایسه با دیگر پرکننده ¬ها از جمله الیاف شیشه، صفحات میکا و تالک، افزودن کربنات کلسیم به پلی ¬اولفین ¬ها معمولا چقرمگی و استحکام ضربه (بدون شکاف) بیشتری ایجاد می¬کند. اگرچه این امر به قیمت افزایش مدول، استحکام کششی و HDT تمام می¬شود.
•    مستربچ کربنات کلسیم
 یکی از مستربچ ¬های پرمصرف و محبوب در صنایع پلاستیک مستربچ کربنات کلسیم می¬باشد که علاوه بر کاهش قیمت محصول موجب ایجاد برخی خواص مثبت در محصولات می¬شود. برای مثال افزودن کربنات کلسیم با درصد مشخص، چاپ ¬پذیری فیلم¬های پلی ¬اتیلنی را بهبود می-بخشد. اما نباید در استفاده از این مستربچ زیاده ¬روی کرد، زیرا باعث کاهش مقاومت کششی در محصول تولید شده می¬گردد.
 جدول 1 خواص مکانیکی پلی اتیلن و کامپوزیت های حاوی 40 درصد کربنات کلسیم پوشش دار و بدون پوشش در حضور و عدم حضور عامل اتصال شیمیایی را مقایسه می کند.
baspar1
منبع: برگرفته از شماره 169ام ماهنامه بسپار.
متن کامل مقاله را میتوانید در فایل ذیل مطالعه نمایید.